Oceněné i nominované knihy 2023
Oceněné knihy
Reidel. Sklo, trendy, inovace. Užitkové, dekorativní, luxusní a osvětlovací sklo firmy Jos. Riedel a jejích předchůdců (1752–1945)
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou
Pamětnice Roprachtická
Obec Roprachtice
Kniha o Liberci
Roman Karpaš
Petr Šimr / Portrét města
Severočeské muzeum v Liberci
Podještědský lidový oděv v proměnách času
Folklorní soubor Horačky z.s.
Pověsti a pohádky Němců z Jizerských hor
Petra Laurin
Gablonz / Jablonec
Štěpán Kučera
Nominované knihy
O smutném myslivci a chytrých zvířátkách
Na Frýdlantský zámek přišlo nové panstvo a trápí myslivce Vokřínka z Malé jizerské louky. Naštěstí zvířátka myslivci pomohou. 12 pohádek zachycuje horský rok. Jsou to příběhy reálné bez strašidel a nadpřirozených bytostí. Na závěr je slovníček neobvyklých výrazů. 60 ilustrací, 80 stran, vazba V8.
Kulíšek a Bobísek na cestě po Česku
Kouzelný skřítek Kulíšek se svým mladším bráškou skřítkem Bobískem poznávají svět, lépe řečeno celou Českou republiku a to všechno za zad jejich kamarádky vlaštovky Vendulky. V každém kraji se setkají s různými bytostmi, jež jsou pro danou oblast typickými. Vodníci, čerti, permoníci, divoženky, loupežnici – to vše čeká na naše cestovatele.
Zažíjí opravdu pořádná dobrodružství, poznají skutečně zajímavá zákoutí Česka a mnohdy pomůžou či poradí. Ale cestu si vždy užijí.
Staňte se i Vy malými cestovali, a cestujte spolu s Kulíškem, Bobískem a Vendulkou po Česku.
Lokálka Martinice v Krkonoších - Jilemnice - Rokytnice nad Jizerou / Historie
Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších vydal po sedmi letech své existence první knihu. Autorské trio vedené historikem Janem Luštincem (členem spolku) odvedlo skvělou práci. Velice čtivou formou přibližují čtenáři jednat historii vzniku trati a provozu na ní, ale zároveň popisují v souvislostech život obyvatel region počínaje 19. stoletím dodnes. Bohatá obrazová část dokresluje, jak nesmírné úsilí museli naši předkové vynaložit k vybudování díla, které přežilo 120 let bez větších zásahů, jak se proměnila za tu dobu krajina a technika na trati provozována. Železniční trať mezi Martinicemi v Krkonoších a Rokytnicí nad Jizerou byla uvedena do provozu v roce 1899 a vybudovala ji akciová společnost Místí dráha Jilemnice – Rokytnice vedená Janem Nepomukem hrabětem Harrachem.
Věděli jste, jaké peripetie předcházely přivedení železnice do Krkonoš? Že některé stanice byly zamýšleny v úplně jiných místech, než kde dnes leží? Jaká sláva to byla, když projel po železné dráze první vlak? Proč do Rokytnice vyrážely přímé rychlíky z Prahy? Proč nedošlo k pokračování stavby trati z Rokytnice do Kořenova? Ze které stanice vyjížděly vagony plné fluoritové rudy? Co je míněno tím, když se řekne, že „kocour“ nahradil „karkulku“? Jaká vozidla se vystřídala v provozu na lokálce? Proč dostal každý nový zaměstnanec při nástupu do služby kapesní hodinky? Jak probíhalo osvobození 1945 a jak komunistický převrat 1948 pohledem do zápisků ve staničních knihách? Jakému filmu posloužila lokálka jako úžasná kulisa? Jaké bohatství turistických cílů nabízí města a obce v pojizerském údolí? Jakou práci již odvedl a co ještě chystá Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších? Na tyto a mnoho dalších otázek Vám dá odpovědi kniha Jana Luštince, Radomíra Řehořka a Jaroslava Vydry. Přejeme Vám příjemné zážitky.
Spolek železniční historie Martinice v Krkonoších působí na výchozí stanici lokálky, unikátním nádraží Martinice v Krkonoších, které bylo v roce 2016 prohlášeno kulturní památkou ČR. Technickou i stavební jedinečnost nádraží pak prezentuje prostřednictvím malého železničního muzea a naučné stezky okolo stanice. Za svoji práci získal v roce 2020 od Národního památkového ústavu mimořádné ocenění Patrimonium pro futuro.
O kamenech a lidech a také o Českém ráji
Publikace je určena pro nejširší veřejnost, především pro návštěvníky Českého ráje a Geoparku UNESCO Český ráj. Velmi dobře ale poslouží také návštěvníkům Městského muzea v Nové Pace a ekovýchovnému působení Střediska ekologické výchovy Český ráj se sídlem v Sedmihorkách. Je úmyslně vyrobena s co nejmenšími náklady, tj. s jednoduchou vazbou, aby byla dobře dostupná obyčejným lidem i dětem z celé republiky a její cena tak nepřesahuje 100 Kč. Smyslem publikace je povzbudit zájem o Český ráj, jeho nesmírné krásy a hodnoty. V druhé části knihy je cílem poukázat na zajímavé předměty značné umělecké hodnoty, které vznikly z drahého kamene Českého ráje. Publikace má 60 stran. Je doplněna fotografiemi drahých kamenů Českého ráje. Navíc zde najdete také fotografie fantastických výrobků z období Rudolfa II. ze sbírek především českých muzeí a Kunsthistorische Museum se sídlem ve Vídni.
Pivovary Českého ráje historie a současnost
Publikace představuje na více než 330 stranách historii třinácti vybraných pivovarů ze širší oblasti Českého ráje a osudy lidí spjatých s jejich provozem. Dále připomíná dvě výrazná restaurační zařízení – Šteklův hotel a Helikarovu podkosteckou restauraci. Texty jsou doplněny perokresbami a velkým množství fotografií.
Podještědský lidový oděv v proměnách času
Jak se v Podještědí oblékali naši předkové na pouť, co si brávali na tancovačku a v čem chodili na pole? Co jsou kožinky, krejzlík, či mezulán? To jsou jedny z mnoha otázek, na něž přináší odpověď zbrusu nová publikace Podještědský lidový oděv v proměnách času od autorské dvojice Jaroslav Horáček a Ivana Rozkovcová. Kniha je shrnutím takřka desetileté badatelské práce, díky níž je možné zblízka nahlédnout na způsob odívání a jeho proměny v oblasti Podještědí. Co do rozsahu je prozatím nejrozsáhlejším zpracováním tohoto tématu.
Záměrem této přehledné publikace je umožnit čtenáři porozumět tradičnímu lidovému oděvu jako celku, jeho jednotlivým částem a jejich významu. Zároveň je též příběhem oděvu coby němého svědka, který člověka doprovázel v každé době. Autoři kladou důraz jak na průzkum dochovaných oděvních součástek v muzejních a soukromých sbírkách, tak na rozbor dobových písemných pramenů, které odkrývají dosud nečekané souvislosti. Dále pak je prostor věnován i představení často opomíjených osobností místních badatelů, kteří se v minulosti lidovému oděvu, dokumentování či mapování podještědské tradiční lidové kultury věnovaly.
Bedřichov - Příběh vesnice v horách
Titul Bedřichov – příběh vesnice v horách vyšel v roce 2022 ke kulatému výročí 420 let od první písemné zmínky o obci (Friedrichswald), zároveň představuje knihu, v níž je formou „příběhu“ představen vývoj obce od prvních jejích let až po současnost. Cílem bylo čtivou formou s dostatečným obrazovým doprovodem přiblížit občanům obce, ale nejen jim, hlavní milníky z historie obce. Celobarevná publikace měla ještě jednu ambici, a to – aby konečně nějaká kniha o Bedřichovu vznikal a aby vzdala hold obyvatelům a místu, v němž žijí.
Horoucí srdce, ale nohy v bahně
Knihu Horoucí srdce, ale nohy v bahně napsal Otto Hejnic, ilustroval ji známý liberecký malíř Milan Janáček, který se ale jejího vydání nedočkal. Kniha má 254 stran, zahrnuje patnáct povídek. Vydání knihy podpořil grant Statutárního města Liberce.
V první povídce, z roku 1969, se na rockovém koncertě vysokoškoláci dohadují o svojí emigraci. Po úspěšně udělané zkoušce v Ostravě následuje nečekaný závěr. V jiné povídce se dostáváme od těžebních vrtů na rockový koncert do Budapešti. Marně pátrá začínající redaktor, kdo zastřelil známého kluka, zapleteného do kauzy topných olejů.
Z kopce písku jde dobře fotit prezident Havel, říká šéfredaktor Luboš, ale později neúspěšně shání prostor pro další noviny. V Liberci mladá dívka marně hledá neznámého, příbramský hrdina filozofuje o Kantovi, v Berlíně se otevírají dávno zapomenuté osudy. Hrdiny povídek jsou lidé, kteří po něčem touží, jdou za svým snem, ale často narážejí na prozaickou skutečnost a někdy selhávají. Čtivou, občas až humornou formou se čtenář seznamuje s atmosférou doby totalitní i s problematikou současného světa.
Český ráj - Ráj na zemi
Kniha Český ráj – Ráj na zemi pojednává o naší nejstarší chráněné krajinné oblasti, klenotu a srdci České republiky. Na 576 stranách a 1620 fotografiích se podrobně seznámíte s pohádkovým Jičínem, se srdcem ráje Turnovem, ikonickým hradem Trosky, Kozákovem s nalezištěm polodrahokamů a vedle těchto známých míst se stovkami dalších, která často unikají pozornosti. Kniha nezapomíná na unikátní přírodu, hrady a zámky, skalní města, lidovou architekturu, Boskovské jeskyně, technické památky, církevní památky nebo tradiční železnobrodské sklářství. Města a obce jsou zvlášť popsané tak, aby každý se mohl orientovat a najít to, co má nejraději.
Leipsche
Kniha Leipsche přináší výsledky orálně-historické sondy mezi rodáky z České Lípy německé národnosti, kteří byli z města odsunuti po roce 1945. Obsahuje příběhy osmi pamětníků, kteří zde prožili dětství a mládí. Jejich příběhy ilustrují život ve městě ve 30. a 40. letech 20. století, v období, o kterém má současná veřejnost malé povědomí. Nebylo koho se ptát a nebyl, kdo by se ptal.
Autor knihy provedl v letech 2018–2021 mezi Českolipany v Německu výzkum, v rámci kterého sbíral dávno zmizelé příběhy. Kniha neobsahuje pouze vzpomínky českolipských Němců a některé jejich literární texty, nýbrž přibližuje čtenáři také peripetie vlastního výzkumu, popisuje kontaktování pamětníků a komunikaci s nimi, způsob sbírání dat a faktory, které práci ovlivňovaly. Součástí knihy jsou také autorovy reflexe na téma česko-německých dějin a popis jeho vlastní cesty k tématu.
Vydání knihy podpořil Česko-německý fond budoucnosti.
„Kniha Leipsche je vynikající dokumentací dějin města Česká Lípa 30. a první poloviny 40. let. Vzpomínky pamětníků zařazuje autor do kontextu státních dějin. Velmi potěšující je aspekt probuzení porozumění a empatie pro emocionální svět bývalých německých obyvatel města. Aniž by připisovala vinu, vysvětluje kniha akce a reakce na obou stranách, které měly kořeny v bujícím nacionalismu. Publikace přináší také aspekt vnitročeské konfrontace s vlastní historií a významně přispívá k porozumění mezi Němci a Čechy.“
Ani černá, ani bílá … Liberec
Kniha fotografií Liberce a okol. Kolem roků 1960–70 ze zapomenutého archivu nalezeného v pozůstalosti fotografa Otty Vávry je vynikajícím studijním, badatelským a historickým materiálem. Fotografie nebyly dosud veřejně publikovány a nejsou známé. Kniha zároveň poodhaluje roušku šedého a socialisticky zanedbaného města.
Lomnice nad Popelkou - histroie školství
Kniha Lomnice nad Popelkou: historie školství byla vydána u příležitosti 90. výročí dokončení stavby Masarykových škol a podrobně mapuje dějiny školních ústavů na území města (tedy včetně dříve samostatných obcí Košov, Rváčov a Želech) od prvních známých písemných zmínek v 16. století do žhavé současnosti. Kromě předchůdců současné základní školy poprvé souhrnně pojednává také o zdejších středních školách a učebních oborech, z nichž mnohé v minulých desetiletích již zanikly, připomíná slávu zdejší odborné textilní školy i unikátní činnost a zaměření lesnického učiliště.
Komplexní pojetí knihy doplňuje kapitola o mateřských školách i speciální (dříve zvláštní) škole. Publikace je ilustrována více než šesti sty fotografiemi a kresbami, včetně reprodukcí z mimořádně hodnotného lomnického graduálu uloženého dnes v Národní knihovně ČR. Zveřejňuje také dosud neznáme fotografie z činnosti studentského fotografického kroužku činného od 60. let do počátku 21. století. Ke každému ústavu je připojena přehledová tabulka jeho ředitelů a ředitelek, v případě venkovských škol, které v minulosti bez výjimky zanikly, všech jejich pedagogů. Knihu lze použít jako volný vzor pro zpracování dějin školství v dalších lokalitách. Lze ji číst též jako dějiny města Lomnice nad Popelkou optikou vzdělávacích institucí.
Lidičky z lahvičky
Humoristický román s názvem Lidičky z lahvičky s podtitulem Raport z víkendového setkání amatérských výtvarníků a spisovatelů na Máchově jezeře jakoby naplňoval myšlenku Františka Ringo Čecha, který uváděl jeden rozhlasový pořad slovy: „…minulé století bylo nádherné. Navzdory tomu, že byl útlak, perzekuce, dokonce se popravovalo, a nikam se nesmělo. Pro mě prostě to století bylo krásné. A víte proč? Protože jsem byl mladý a mládí nám dovolí zapomenout na všechny útrapy.“
První část románu se odehrává na sklonku osmdesátých let dvacátého století, druhá o dvacet let později a prozradí, jak hrdinové knihy dopadli se svými sny, ambicemi a představami o svém budoucím životě.
Jizerka 8 / Klein Iser 8
Jedná se převážně o obrazovou publikaci těžící z rozsáhlého fotoarchivu Wolfganga Domeyera, ekologa, který na Jizerku do tzv. Hnojového domu (Jizerka čp. 8) často zajížděl a dokumentoval život a prostředí staré jizerskohorské chalupy známého cestovatele Gustava Ginzela.
Jeho fotoarchiv obsahuje mnoho unikátních snímků, které doposud nebyly publikovány. Jeho fotografie se neváží jen k samotnému domu, ale rovněž k osadě Jizerka, která je dnes památkově chráněnou zónou jako unikátní stavební komplex horských chalup, který nemá jinde v Čechách obdoby. Vydání publikace zapadá i do velkého turistického potenciálu místa, které je už desítky let navštěvováno i lidmi z Německa.
Reidel. Sklo, trendy, inovace. Užitkové, dekorativní, luxusní a osvětlovací sklo firmy Jos. Riedel a jejích předchůdců (1752–1945)
Firma Jos. Riedel z Polubného v Jizerských horách na severu Čech byla mezi světovými válkami největším sklářským podnikem v Československu. První člen rodu začal v kraji podnikat roku 1752, tedy před 270 lety. Důležitou součástí firemního portfolia byly duté sklo, lisované sklo a svítidla, přesto jsou však Riedelové vnímáni zejména jako producenti bižuterních polotovarů, kde zastávali dominantní roli nejen ve státě, ale i ve světovém kontextu, případně technického skla.
Největší kolekci riedelovského skla na světě spravuje Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Na podzim roku 1964 získalo část původní vzorkovny, zahrnující více než 500 autentických kusů především z období let 1880–1938, které průběžně doplňuje vhodnými akvizicemi. V muzeu jsou uloženy též četné střihy, vzorníky, fotografie a materiály archivní povahy, dokumentující činnost firmy. Právě dochované výrobky motivovaly a umožnily vznik publikace.
Cílem monografie, připravené na základě institucionální podpory dlouhodobého koncepčního rozvoje výzkumné organizace Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou poskytované Ministerstvem kultury ČR, je vůbec poprvé systematicky zmapovat aktivity společnosti Jos. Riedel a jejích předchůdců v oblasti užitkového, dekorativního, luxusního a osvětlovacího skla mezi lety 1752 až 1945. Název monografie byl zvolen se snahou zdůraznit skutečnosti, které byly pro riedelovské sklo po celé období typické – pečlivé sledování technických i výtvarných (designových) trendů a důraz na vlastní vývoj inovací a jejich zavádění do praxe.
Gablonz / Jablonec
Kniha je mozaikou zarámovanou jednou lokací a jedním stoletím. V krátkých kapitolách vedle objektivních dějin stojí osudy tamních rodin, jedinců i žijících pamětníků. Páteř tvoří trefné citace z dobových novin i literatury. Spolu s návratnými motivy a odkazy jde o kompozičně i myšlenkově sevřené dílo okořeněné autorovým vtipem, břitkostí či poetikou.
Zrodil se překvapivě živý a citlivý portrét Kučerova rodiště i bydliště, v němž vskutku originálně vyvstávají dramatické dějiny dvojjazyčného a bikulturního města. V jeho osudu, místy mimořádně drsném, je nenápadně skryt i příběh jedné středoevropské země ve dvacátém století.
Děti Turnovu
Kniha Děti Turnovu má téměř 200 stran a vznikla z výtvarných a literárních prací žáků turnovských základních škol. Hlavní koordinátorkou vydání se stala Mgr. Jana Kepková, která jednotlivé výtvory turnovských školáků poskládala do vybrané palety obrazů, fotografií výtvarných děl, básní a textů. Kniha byla vytvořena v rámci projektu MAP Turnovsko II. a v plné výši finančně podpořena s cílem rozvoje a podpory dětského čtenářství a propojení formálního a neformálního vzdělávání. Spolupráce základních škol, gymnázia a knihovny byla opět velmi přínosná a napomohla aktivnímu tvoření mladých literátů a výtvarníků.
Jedná se tak o sborník prací žáků turnovských škol k 750. výročí první písemné zmínky o Turnovu.
Město drahokamů Turnov – průvodce /nejen/ pro děti
Leporelo, které vzniklo k 750. výročí první zmínky o Turnově, je dokonce interaktivní, neboť některé části si čtenáři sami mohou vybarvit. Průvodní slovo autorky Petry Braunové doplňují kresby ilustrátorky Barbory Brůnové. Čtenáři díky tomuto leporelu poznají hlavní dominanty města Turnova a také se seznámí s důležitými osobami, které z tohoto místa pocházejí. Za vznikem tohoto díla stála turnovská knihovna.
Turnov v srdci: Současná podoba města pohledem zdejších fotografů
Publikaci Turnov v srdci tvoří především fotografie od sedmi profesionálních i amatérských fotografů, kteří se snažili zachytit současné stav i určitou "atmosféru" města Turnova. Výběr fotografického materiálu vzešel z veřejné výzvy a vybíralo se z více než dvou tisíc obrázků. Kniha je také vydána u příležitosti výročí 750 let od první písemné zmínky o Turnově. Editorkou publikace se stala historička Alžběta Kulíšková.
Turnov
Dějiny Turnova přinášejí první komplexní syntézu dějin města. Monografie tak zaznamenává historický vývoj od prehistorických dob až po současnost. Práce zachycuje dějiny politické, hospodářské, sociální, kulturní, ale do jisté míry přibližuje i každodennost občanů v různých dějinných etapách. Zvláštní pozornost je věnována tradiční kamenářské a šperkařské výrobě, která je pevně svázána s vývojem města, a to od počátků až po současnost. Monografii zakončuje kapitola Současný Turnov, která přináší shrnutí posledních třiceti let vývoje města, kterému se také přezdívá srdce Českého ráje. Publikace je kolektivní prací 12 autorů. Kolektiv vedl Jaroslav Kříž, ředitel turnovské knihovny.
Krajinou Albrechta z Valdštejna: Na cestách s vévodou frýdlantským
Po úspěchu publikací Krajinou prvních Přemyslovců a Krajinou Karla IV. přicházejí Otomar Dvořák a Josef Pepson Snětivý s osmou společnou knihou, nazvanou Krajinou Albrechta z Valdštejna.
Vévoda frýdlantský není výhradně kontroverzní – a už vůbec ne temná – postava naší historie. Jen málokteré české osobnosti se podařilo tak výrazně vstoupit na evropskou scénu a plody jeho záměrů dodnes okrašlují naši půvabnou zemi.
Autoři v této knize sledují jeho dramatický život z nečekaného úhlu: navštívili místa, která ho poznamenala nebo která naopak svým přičiněním poznamenal on sám. Otomar se zaměřil na historii měst, hradů a různých oblastí a jejich začlenění do Valdštejnova životopisu, zatímco Pepson propátrával jednotlivá místa s fotoaparátem v ruce a získával zajímavosti z pramenů, od místních kronikářů, muzejníků či jiných osob, aby mohl vyprávění doplnit o další souvislosti a pozoruhodné objekty v okolí.
Objevná výprava obdařila autory nesčetným množstvím poznatků a zážitků, z nichž nejzajímavější zpřístupňují čtenářům. Ti se tak mohou těšit nejen na plastický obraz Valdštejnova života a krajiny, ale také na velké množství obrázků a fotografií. Některé jsou unikátní, protože se autorské dvojici podařilo proniknout i na místa, kam je vstup prakticky nemožný.
Písečníci a probuzení krále
Dobrodružní příběh z daleké budoucnosti písečníci a bludný asteroid si oblíbily tisíce malých i velkých čtenářů a dostal se i do seznamů doporučené literatury na základních školách. Nyní Václav Dvořák, autor a nakladatel (držitel Ceny čtenářů Magnesia Litera 2021 za román Já, Finis), přichází s pokračováním na více než 500 stranách, které je opět doprovázené ilustracemi Jakuba Cenkla.
Po dlouhých sedmadvaceti letech procitá posádka mezihvězdné lodi Poutník z hibernace. Naši hrdinové ale nemají moc času na rozkoukání. Brzy se speciálním úkolem odlétají na cizí planetu a kolem Tomáše se začínají dít zvláštní náhody. Co chvíli ho navštíví děsivá neznámá temnota a brzy ho dostihne zpráva z dávné minulosti. Zdá se, že tyhle dvě věci spolu souvisí. A také, že něco, nebo někdo na své probuzení ještě čeká. Vraťte se s Tomášem Nebulou a jeho přáteli na palubu akademie Singularity a odhalte další tajemství vesmíru.
Tak nějak to bylo a tak nějak to je
Miroslav Masák patří ke klíčovým osobnostem české architektury i života české společnosti druhé poloviny 20. století. Jeho před několika lety vydané knižní vzpomínky sklidily velký úspěch u čtenářů napříč generacemi, proto nyní vycházejí v rozšířené podobě. Jejich autor navazuje na své vyprávění a pokračuje v něm až do současnosti. Osobní vzpomínky architekta, spoluzakladatele libereckého Sialu a jeho unikátní Školky, vysokoškolského profesora, bývalého poradce prezidenta Václava Havla a zejména člověka pevného charakteru a přirozené noblesy jsou zasazeny do širokého rámce společenských i kulturních událostí a stávají se tak poutavou a osobitou kronikou naší společnosti.
K jeho nejdůležitějším pracím na poli architektury patří pavilon F na Libereckém výstavišti, obchodní dům Máj v Praze, obchodní středisko Ještěd v Liberci či rekonstrukce Veletržního paláce pro Národní galerii.
Vánoční koťátko
Příběh malého opuštěného kotěte, které najde domov v českolipském antikvariátu je svým dějem zasazen do Libereckého kraje. Jednoho dne se kocourek Kulda Kulíšek dostane díky své zvědavosti do velkých nesnází. Naskočí do poštovního auta plného vánočních balíčků, a to ho odveze do neznáma. Na svých toulkách se potká s kočičkou Bělinkou a od té doby hledají cestu domů spolu. Dobrodružství je čeká nejen v zoologické a botanické zahradě, ale i v ledovém království na Ještědu či v království skleněném, v kunratické sklárně. Kniha je laskavým vyprávěním o přátelství lidí a zvířat, o jejich moudrosti i tajných přáních. Příběh se odehrává v čase adventním a je doplněn osobitými ilustracemi akademického malíře Atily Vöröse.
Velká Jizera / Orle
Jedná se o čtvrtou knihu edice Klenoty Jizerských hor. Navazuje úzce na již vydanou knihu Jizerka / Smědava, s jejímž zájmovým územím se částečně prolíná. Hlavní část je ale věnovaná polskému příhraničí, které je významnou návštěvnickou oblastí i pro české turisty. Zahrnuje přírodní poměry (geologie, geomorfologie, počasí, botanika, zoologie, ochrana přírody atd.). historii (sklářství, dřevařství, těžba nerostů, výtvarné umění, turistika atd.) až do současnosti. Kniha velkého formátu o 176 stranách je bohatě obrazově vybavena historickými i současnými snímky.
Kniha o Liberci
Jedná se o třetí významně rozšířené vydání o celkovém počtu 784 stran. Bohatě obrazově vybavená kniha o historii Liberce a jeho čtvrtí od pravěku do poloviny roku 2020. Na sestavení se podílelo více než 80 autorů. Nejnovější doplněnou část (68 str.) o letech 2003 – 2022 zpracoval po textové stránce Jan Hnělička. Předchozí kapitoly byly redigovány a v několika případech pozměněny podle vývoje historických znalostí.
Toulky pojizerskou minulostí
Kniha Toulky pojizerskou minulostí předkládá místním patriotům a milovníkům české krajiny a historie putování Horním Pojizeřím od pramene Jizery po Železný Brod. Jan Luštinec, autor rukopisu, věhlasný historik a jedinečný vypravěč, zve čtenáře do krajiny svého dětství, do kraje neodmyslitelně spojeného s řekou Jizerou.
Cesty Vlachů
Objevem století lze bez nadsázky označit nález středověké wroclavské vlašské knihy. Rukopis plný alchymie přepisuje dějiny Krkonoš, ale také Jeseníků, Jizerských a Lužických hor. Kniha Cesty Vlachů, která právě vychází, čtenářům představuje tento jedinečný nález. Autoři – Pavel Zahradník a Otto Štemberka – připravili nejenom překlad hlavních pasáží kodexu, ale i uvedení do středověké alchymie, pojednání o hledačích – Vlaších a Benátčanech a zasvěcení do dávných magických obřadů, používání tajemné symboliky a bezmála nadpřirozených schopností prvních prospektorů.
Krkonoše, okolní hory a jejich podhůří dodnes uchovávají v terénu stopy po činnosti dávných prospektorů – hledačů vzácných kovů a drahokamů, kteří v nich údajně již od 14. století hledali a také nacházeli drahé kameny a vzácné kovy. Nejstarší písemné informace o lidské činnosti v horské oblasti se dosud datovaly od poloviny 16. století. Díky nálezu Wroclavské vlašské knihy se ale posouvají o sto let dříve…
Někdy v první polovině 15. století vznikl rukopis, který byl považován za dílo mistra Antonia Walle z Florencie a který je soupisem lokalit a popisem cest, které k nim vedou. Samozřejmě se jedná o lokality plné drahých rud a vzácných kamenů. Tento vzácný rukopis byl před druhou světovou válkou uložen ve Wroclawské státní knihovně. Po válce se však ztratil a prakticky do května roku 2020, kdy byl objeven odkaz na rukopis trutnovskými historiky, byl považován za nezvěstný.
„Vlašské knihy jsou důkazem, že ve středověku Vlaši v Krkonoších opravdu působili. Dokonce si v terénu dělali značky, které je možné právě podle vlašských knih i dneska dohledat,“ říká historik a spoluautor knihy Pavel Zahradník. Druhý autor – Otto Štemberka – upřesňuje: „Víme o vlašských značkách přímo zde na Trutnovsku. Podstatně více jich je ale na slezské straně hor.“ Dnes víme, že za Antoniovy zápisy můžeme považovat jen úvodních 12 stran a snad ještě pár listů uvnitř celého souboru a druhá alchymistická část souboru je dílem vícero autorů nejčastěji z druhé půlky 15. století. Jedná se o zcela výjimečný soubor textů starověkých a středověkých autorů. Popisují směry cest k nalezištím drahých kovů a kamenů v pohraničních horách. Další složky objemné rukopisné knihy jsou tematicky věnovány alchymii, magii a astrologii.
Cílem knihy je soudobým jazykem a srozumitelnou formou čtenářům přiblížit tuto nesmírně cennou památku k nejstarším dějinám osídlení Krkonoš, Jeseníků, Jizerských a Lužických hor.
Hranostaj snídá dívku
Když básník vydá svou třetí sbírku, zdá se, že to s poezií myslí vážně. Že jinak svůj neklid utěšit nedovede, stejně jako se nedovede zbavit pochybností o poctivosti své výpovědi při vědomí individuálních i objektivních hranic jazyka. A jakými stezkami své pomyslné krajiny vykračuje? Těmi, na nichž — nietzscheovsky řečeno — jsou nám „slova v cestě“. Slova, která unikají nespolehlivé paměti a která klamou tělem. Přibližuje se k nim velmi obezřetně. Tak jako pásovec k hranostajům.
Probuzení na stará kolena
Autor ve svém, tak trochu netradičně pojatém, cestopise konfrontuje dětské představy o exotických zemích s realitou dnešní doby. To vše popisuje ve 117 mikropovídkách, přičemž každá z nich je na konci pod čarou doplněna často i velmi zajímavým rozuzlením. Na cestách po šesti kontinentech světa zjišťuje, že kromě okouzlujících destinací jsou zde i místa zatížená řadou negativních jevů, jakými jsou nucená emigrace, chudoba, rasismus nebo drancování přírodních zdrojů. Popisuje zde také příběhy a situace, jež jsou spojeny s jeho domovinou, zejména s Libercem, ve kterém prožil většinu svého života. Celou knihou se prolíná autorův osobitý humor, který dokáže použít i v případech, kdy by to člověk možná ani nečekal.
Josef Jíra 1929 - 2005
Publikace přináší zatím nejkomplexnější pohled na život a dílo malíře a grafika Josefa Jíru (1929 – 2005). Spjatost s regionem se u tohoto umělce vzácně snoubí s celostátním významem, jeho (neo)expresivní styl a umělecké výrazové prostředky jej čím dále tím více vřazují mezi výrazné výtvarné fenomény druhé poloviny 20. století. Byl především malířem, hluboce ukotveným ve svém rodném kraji, básníkem Podkrkonoší, který celý život přijímal impulzy z krajiny svého dětství. Umělec zobrazoval zejména vnitřní, zvláštně potemnělou atmosféru této krajiny, poznamenanou severským duchem melancholie, smutku a křesťanských mystérií. Vedle krajiny byla jeho celoživotní inspirací imaginace velkoměsta i divadelního, filmového a literárního světa. Esejistické texty poodkrývají též osobnost umělce a jeho společenské vazby. Publikaci doprovází bohatý obrazový materiál a cizojazyčné resumé.
O výrobě skla a jeho historii
Kniha mapuje jednak obecnou historii českého sklářství, např. vývoj skla. Pecí, český křišťál, české uranové sklo apod, je ale především zaměřena na historii Borsko-šenovské sklářské oblasti na vývoj některých řemesel (např. broušení a malování skla), na výrazné osobnosti (např. Fr. Egermanna) i na historii řady sklářských hutí, receptáře a sklářské školství v této oblasti.
Finanční pohádky
V knize Finanční pohádky se děti pomocí pohádkových příběhů učí základům finanční gramotnosti. Emoce, zážitek a prožitek určují, že se děti učí, aniž by tušily, že se učí. Knihu pro děti ilustrovaly samotné děti ze ZŠ Aloisina výšina v Liberci. Knížku Finanční pohádky si také objednala Krajské vědecká knihovna. Lze si ji tedy půjčit i v knihovně. S knížkou a program pro děti také autor navštěvuje základní školy v Liberci. www.finannči.pohadky.cz
Níže podepsaní
„Níže podepsaní“ kniha se vymyká předchozím knihám autora, dnes již 76letého důchodce z Jablonného v Podještědí. Autor prožil celý svůj plodný život v kraji pod Ještědem. Podkal se zde s řadou zajímavých lidí. Ti a mnozí další mu dali svůj podpis, autogram. Kniha v krátkých prózách vč. Autogramu přibližuje mnoho známých tváří z pol. 20 století. Mnoho těch, které jsme potkávali v ulicích Liberce, Chrastavy, Hrádku nad Nisou, Frýdlantu v Čechách. Manželé Uherkovi, M. Tallerová, J. Novotná Jahodová, B. Pára, G. Ginzel, K. Vele. O nich a mnoha dalších E. Wiener píše ve své poslední knížce.
Strossova vila
Liberecká Strossova vila patří k nejvýznamnějším kulturním památkám na severu Čech. Extravagantní stavba z roku 1925 architekta Thilo Schodera de dočkala své první publikace určené širší veřejnosti. Cílem bylo podat populárně naučnou formou příběh původních majitelů a stavby jako takové v uceleném pohledu od počátku projektu až do současnosti, kdy vila změnila svou privátní funkci na úřad Krajské hygienické stanice. Vizuálně je publikace založena na dobových fotografiích společně se současnými snímky fotografa Michaela Čtveráčka. Graficky knihu upravil Sam Miolášek.
Petr Šimr / Portrét města
Autor knihy Luděk Lukovka zúročil léta spolupráce s libereckým fotografem Petrem Šimrem v reprezentativní monografii, která je i katalogem k nedávno proběhlé úspěšné výstave v Severočeském muzeu. Kniha Petr Šimr / Portrét města je komplexní obrazovou výpovědí o živote obyvatel Liberce od 70. let až do současnosti. Černobílé fotografie jsou jedinečným svědectvím skvělého dokumentaristy, který v černobílé škále výstižně portrétuje život obyvatel v dynamicky se měnícím městě v průběhu času. Dnes už klasicky zachycený „reálný socialismus“ na severu se snoubí s radikálním přechodem do porevolučních let a zachycuje esenci města po Ještědem nerozlučně spjatého se svými obyvateli. Šimr svým dílem pomohl zachovat paměť města, které svou identitu a své zakotvení stále hledá. Úvodní studie autora začleňuje fotografa mezi přední dokumentární fotografy v Čechách. Knihu plnou syrových záběrů pouličního života, v němž nechybí situační humor, graficky zdařile upravil Sam Mikolášek a její podobě prospělo i zadání tiskárně Helbich a.s., jedné z nejlepších tiskáren výtvarných a fotografických publikací na trhu.
Tomáš Plesl
Kniha Tomáš Plesl je výpravnou monografií umělce a malíře pocházejícího z Jablonce nad Nisou. Obsahuje základní přehled jeho téměř třicetileté malířské tvorby. Součástí knihy je text kurátorky Mgr. Lenky Patkové uvazující kontext tvorby autora. Dalším textem je osobní rozhovor kurátorky Mgr. Anny Habánové s umělcem o jeho inspiracích, přístupu k životu i tvorbě. Rozhovor vznikal postupně v letech 2021–2022 v rámci návštěv kurátorky v ateliéru umělce. Kniha je opatřena množství barevných fotografií velkoformátových maleb – děl autora, které ukazují vývoj jeho umělecké práce. Graficky knihu navrhl a vytvořil designér MgA. Martin J. Pouzar, který je také autorem většiny fotografií. Dalším autorem fotografií je známý špičkový liberecké fotograf Jiří Jiroutek.
Kniha vznikla jako součást přípravy velké samostatné výstavy Tomáše Plesla v Oblastní galerii Liberec LÁZNĚ, která proběhla na podzim roku 2022 a setkala se s velkým úspěchem a návštěvností. Kniha je momentálně v prodeji pouze v OGL Lázně. Část nákladu byla věnována knihovnám v Praze, Brně a Liberci, část byla poskytnuta státním i soukromým galeriím, galeristům a odborným kurátorům sledujících umělcovo dílo.
Kostely v kouři komínů
Kniha představuje církevní architekturu budovanou kolem roku 1900 na Liberecku, Jablonecku a Frýdlantsku. Přibližuje historii vzniku kostelů, motivaci objednavatelů a individuální vklad architektů. Sleduje vliv architektonického vývoje a požadavků jednotlivých vyznání na formování výtvarné a stavební podoby nově vznikajících kostelů. Součást knihy tvoří bohatý obrazový doprovod.
Jablonec město sportu
Knihu ocení především sportovní fanoušci a patrioti. Na více než tři sta stranách plných fotografií Petra Krajíčka připomíná jedno z nejúspěšnějších období jabloneckého sportu. Horské okresní město Jablonec nad Nisou bylo vzhledem ke své poloze a klimatickým podmínkám předurčeno za sportovní středisko, významem předstihující většinu ostatních český měst. Výčet jednotlivých sportovních odvětví by byl dlouhý stejně jako přehled úspěchů. Fotograf v období od roku 1973 zachycuje výjimečné sportovní osobnosti, konkrétní momenty probíhajících klání, významné a rozhodující okamžiky, ale i sport jako součást života Jablonečanů. Záběry Petra Krajíčka přidávají sportovnímu příběhu lidskou tvář – ukazují emoce hráčů, trenérů, diváků a přibližují další důležité momenty spojené se sportovním kláním. Objektivem nejsledovanější sporty jsou lyžování, box, fotbal, gymnastika, basketbal, tenis, plavání a atletika, která tvoří páteř projektu. Na své si tak přijdou sportovní fanoušci, pamětníci i samotní jablonečtí borci. Na fotografiích vzpomenou na své sportovní začátky, vítězství, přátelství a lásky. Knížku lze zakoupit v jabloneckém turistickém infocentru v budově radnice a v Domě Scheybalových, kde se od 1. 12. 202 do 27. 5. 2023 koná stejnojmenná výstava.
Konvergence - vyvřeliny & naplaveniny
Autorská kniha rozhovorů Pavla Krause a fotografky Jasnímy, vypovídající o 14 výrazných osobnostech žijících v Libereckém kraji, potažmo dějinnými událostmi dodnes zkoušeném Českolipsku, i výtvarnících, kteří sem byli řízením osudu naplaveni nebo vykrystalizovali z hlubinného magmatu tohoto kraje, v němž žijí své specifické příběhy a osudy. F rozhovorech i fotografiích se rozkrývají osobní příběhy, pocity, názory a tvůrčí motivace, které jsou otevřenou reflexí a snad i konvergencí s reáliemi tohoto sídelního prostoru a do jisté míry otevírají i často nezodpovězené i nevyslovené otázky. Nabízejí pohledy novou optikou, které by se mohly stát dalším z krůčků k pochopení regionu, země, našich institucí, našeho jednání, kulturnosti v nás i nás samotných.
Liberecké hospody do konce c. k. monarchie
Kniha slovem i obrazem pečlivě popisuje trvající i zaniklé hospody města Liberce a související fakta a
události.
Jiří Bock – liberecký rodák, liberecký badatel, v letech 1995–2020 archivář Státního okresního archivu
v Liberci. Věnuje se hospodářsko-správnímu vývoje Liberce do roku 1850, od roku 2000 publikuje v
regionálním historickém sborníku " Fontes Nissae". Samostatně vydal publikace: Františkov 1657-
2007, Liberec 2007; Kateřinky 1608-2008, Liberec 2008; Liberec III-Jeřáb. Městská čtvrť v proměnách
doby. Liberec 2016
Slepí svědkové doby
Výstavní katalog Slepí svědkové doby se řadí mezi výstupy výzkumného projektu NAKI II Slepí svědkové doby / Slepotisková výzdoba knižních vazeb. Samotný projekt navázal na práci dlouholetého pracovníka Severočeského muzea Bohumila Nusky, který se výzkumu renesanční knižní vazby věnoval od poloviny do sedmdesátých let 20 století. Publikace je rozdělena na teoretickou část, která přibližuje čtenářům vývoj slepotisku na knižní vazbě 16. století u nás, specifika v technologii výroby ve sledovaném období, a je zakončena medailonem Bohumila Nusky. Katalogová část představuje prostřednictvím třiceti exemplářů osmnáct knihvazačských středisek v Čechách. Tento výběr dokumentuje jak vývoj, tak estetický obraz a řemeslnou úroveň české slepotiskové výzdoby v průběhu 16. století.