Oceněné i nominované knihy 2022
Oceněné knihy
Cizinec
Miloslava Čechlovská
Hledání rovnováhy Design československého lisovaného skla 1948-1989
Běžet život se psy HUSKY
Jana Henychová
Stará vlast Rokytnice v Krkonoších
Waldvilla
Miroslav Stuchlý
Hranice desfourských lesů na velkostatku Smržovka
René Bělohradský
Cizinec
Miloslava Čechlovská
Hledání rovnováhy Design československého lisovaného skla 1948-1989
Běžet život se psy HUSKY
Jana Henychová
Stará vlast Rokytnice v Krkonoších
Waldvilla
Miroslav Stuchlý
Hranice desfourských lesů na velkostatku Smržovka
René Bělohradský
Nominované knihy
Hranice desfourských lesů na velkostatku Smržovka
Titul je složen ze dvou samostatných publikací, uložených v pevné kartonové etui. První část stručně pojednává o historii smržovského panství, historii vyznačování majetkových hranic a vzniku bezmála 200 let staré hranice, vymezující desfourské lesy a jejich současný stav. Druhá část je katalog všech doposud dohledaných mezníků k datu vydání, s jejich identifikačními znaky. Katalog obsahuje bezmála 2000 těchto bodů.
Nová Louka - Kristiánov, Historie a současnost sklářských osad
Druhé přepracované a rozšířené vydání. Někdejší sklářské osady Nová Louka a Kristiánov patří již více než 150 let k nejnavštěvovanějším místům Jizerských hor. Kniha přináší informace o dávné sklářské historii, spojené hlavně se jmény huťmistrů z rodu Riedelů, o expozici Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou na Kristiánově v Liščí boudě a všeobecně o dějinách uvedených obcí. Pro durhé vydání byl původní text pečlivě revidován, opraven a výrazně rozšířen.
Česká Lípa zblízka
Historie České Lípy sahá až do 13. století, kdy si mocný rod Ronovců postavil mezi divokými rameny řeky Ploučnice vodní hrad, oporu své moci. Sídlo sloužilo také jako ochrana prosperující osady hrnčířů, kteří na druhé straně řeky vyráběli keramiku typickou červeným zdobením. Brzy se Česká Lípa stala důležitou křižovatkou obchodních cest, významným poddanským městem a svou důležitost si udržela až do poloviny 19. století, kdy se po rozmachu textilního průmyslu stala nakrátko i krajským městem.
Současná Česká Lípa láká k návštěvě svým zachovalým historickým jádrem, které je městskou památkovou zónou. Zastavit se můžete ve vlastivědném muzeu a galerii, které najdete v bývalém augustiniánském klášteře, založeném vévodou Albrechtem z Valdštejna. Cestou neopomeňte ani baziliku Všech svatých a loretánskou kapli s rozlehlou klášterní zahradou. Historii středověké České Lípy poznejte v archeologickém muzeu Šatlava nebo navštivte interaktivní Centrum textilního tisku u hradu Lipý a vyzkoušejte si zde tradiční potiskování textilu.
V České Lípě najdete i řadu dalších sakrálních památek, areál hradu Lipý se sousedním renesančním Červeným domem, další historické domy se zdobnými fasádami. Krásným místem k aktivnímu odpočinku, pozorování veverek nebo tichému čtení knížky je rozlehlý Městský park s hudebním pavilonem a několika památníky.
Česká Lípa je rovněž městem, které si rozumí s kulturou, sportem. Jako centrum Českolipska nabízí ideální výchozí podmínky pro poznávání přírodních a kulturních krás tohoto pestrého regionu.
Zastavte se a zažijte Českou Lípu zblízka.
Jablonné v Podještědí na starých pohlednicích
Procházka po Jablonném v Podještědí a jeho místních částech prostřednictvím dobových pohlednic z konce 19. století až po 50. léta 20. století. Kniha obsahuje téměř na 500 ks pohlednic včetně pohlednic uměleckých a kolážových. Pohlednice pocházejí ze soukromé sbírky.
Domov/Heimat
Staleté setkávání české a německé kultury zanechalo v pohraničí navzdory složitému poválečnému vývoji dosud patrné dědictví. Jsou lidé, kteří jej intenzivně vnímají, stopy staré místní kultury k nim zřetelně promlouvají. Avšak snahy o rozumové pochopení všeho, co se zde ve 20. století odehrálo, nejednou selhávají. Tam, kde již rozum nestačí, je třeba angažovat smysly a city. Čtyři básně, které dohromady tvoří cyklus nazvaný Domov / Heimat, původně vznikly jako libreto ke kompozici Ľubici Čekovské. Skladba vznikla k 20. jubileu Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica a zadání objednavatele znělo: Sudety. Obsah knihy i libreta tvoří básně s názvy Šumava, Severní Čechy, Luž a Kus domova. První část přírodně lyricky kontempluje na šumavskou krajinou a její stifterovskou malebností a neposkvrněností. Druhá část přináší pohled na ruch, dynamiku a víru v pokrok v severních Čechách počátku 20. století. Třetí báseň nazvaná Luž obsahuje složité téma vyhnání německojazyčného obyvatelstva z českých zemí po druhé světové válce. Závěrečná báseň cyklu se zamýšlí nad současností krajiny českého pohraničí a nad angažmá, jímž jsou povinni ti, kteří zde dnes žijí a slyší, jak zdi, stromy a kopce šeptají. Publikaci Domov / Heimat vypravil 12 panoramatickými ilustracemi Pavel Kraus.
Kniha je vydána dvojjazyčně.
Bonboniéra
Život se skutečně, jak pravil klasik ve světlém obleku na lavičce v parku, dá přirovnat k bonboniéře. Nikdy nevíte, jakou náplň bude mít bonbon, který si zrovna vyberete. Novoborský publicista Jan Tichý si v Bonboniéře, své třetí knize, dělá inventuru ve vlastní minulosti, v pomyslné krabici od bonboniéry, ze které se na něj vysypaly fotografie a dokumenty z osmi dekád jeho života. Výsledkem je velmi volná autobiografie zobrazující momenty růstu a poznávání, ale také zrání tváří v tvář historickým událostem a fenoménům.
Bonboniéra není klasickou autobiografií. Obrazy z vlastního života jsou zde nosnou linkou, zároveň kniha přináší niterné reflexe, úvahy prošpikované životní filozofií, útržky korespondence a autorovy literární a poetické texty. Těžké pasáže vyvažují vzpomínky na dětství či chvíle rodinného odpočinku.
Mistrně se na sebe kupí banální a zásadní, stejně jako je tomu v životě. Ten nepřináší pouze osudové zlomy, obsahuje také vteřiny radosti, bezstarostnosti a meditace. Už proto, aby člověk nabral sílu k identifikování absurdního a někdy komického zla, které nikdy nespí. Zla obecného, které mu bránilo v jeho profesním a literárním růstu před padesáti lety, a zla obecního, kdy byl autor novely Třicet dva hodin mezi psem a vlkem konfrontován s lokální nenávistí.
Jan Tichý si ani dnes nepovoluje luxus rezignace nebo vyhoření, nepřestává se občansky angažovat. Věří v obyčejnou lidskost, snaží se demaskovat každou malost, omezenost a podrazáctví ve společnosti. Není-li člověk nihilistou, musí usilovat svými prostředky o lepší svět. Boj nekončí.
Rovenské letokruhy
Kniha Rovenské letokruhy byla napsána a vydána k 650 letému výročí vzniku města Rovensko pod Troskami, resp. Od prvních písemných zmínek o Rovensku pod Troskami. Zahrnuje historii městečka od počátků až do roku 1989. Záměrem autorky i města jako nakladatele bylo, aby byla kniha hodnotná po stránce faktické a historické, ale zároveň aby byla zajímavě zpracovaná, přehledně strukturovaná, aby byla čtivá i pro širokou veřejnost, která se o historii rodného kraje zajímá, ale není aktivním čtenářem strohých historických faktů. Jmenný rejstřík na konci publikace ocenili naši občané, kteří si tak mohou jednoduše vyhledat informace o svých předcích, sousedech, známých. Cílem také bylo, aby vizuální provedení knihy bylo takové, aby se stala ozdobou domácích knihoven. Dle našeho názoru a de ohlasů občanů a čtenářů, se tento záměr zdařil.
Co dala i vzala Jizera aneb Paleta laskavých přepeřských obrázků
Nová kniha publicisty Vladimíra Burjánka, v pořadí druhá autorská, je vzpomínkovým ohlédnutím, které kreslí obraz Přepeř v době autorova dětství. Jednotlivé kapitoly vyprávějí o lidech, místech, hrách, zvláštnostech, postavách i figurkách tehdejší doby, někde i s přesahem dál. Popisuje také dění vesnice i příběhy lidí kolem Jizery. Kniha je šťastným propojením činnosti dvou přepeřských rodáků Vladimíra Burjánka jako autora a Jana Kříže jako vydavatele.
Možnost vydání rukopisu si autor vyzkoušel při své redaktorské práci v Deníku v Hradci Králové. Vedl tam sobotní přílohu novin a hodně sám psal. Později se věnoval jako zástupce šéfredaktora divize východ okresním redakcím, jejich startům i výchově začínajících redaktorů.
Na téměř 200 stránkách zachytil, někde víc, jinde jen připomínkou či jednou větou, jména desítek rodáků i lidí srostlých s Přepeřemi. Knížka v úvodu přináší i odborný výklad názvu vesnice a řeky Jizery. Je doplněna slovníčkem místních názvů a většinou dobovými fotografiemi míst i lidí.
Volfartice kapitoly z historie a přírody obce Volfartice, Nová Ves
Kniha pojednává o historii a životě v obci od prvních zmínek po současnost. Některá témata, jako například téma školství, kultury, průmyslu… jsou zpracována podrobněji. Nechybí ani informace o přírodě a krajině, a to jak v obci, tak i v jejím okolí. Je doplněna mnoha dobovými fotografiemi a historickými dokumenty. Na jejich zpracování se, kromě autora, podílela celá řada místních občanů a pamětníků, kteří přispěli svými vzpomínkami, dobovými materiály i obrázky. Největší zásluhu na vydání této publikace má především pan Bohumil Daniel, bývalý ředitel českolipského gymnázia a velký fanda historie.
Potkat jelena
Básnická sbírka s tématikou Jizerských hor. Kniha o pochopení krajiny, sebe i druhých v ní. Potkat místa jako jelena na cestách je vzácné, ale podaří-li se to, otevře se nám jemný svět. Jak chodec-básník jde, ožívá před ním sama krajina i krajina vzpomínek. Vyjeví v drobnokresbě, a přesto jasným básnickým gestem, že je důležité se zastavit, abychom cosi dohledali, a než se vydáme dál, pochopili smysl svého spočinutí. Je to kniha o putování - do sebe, s rozhlížením se a upamatováním. Chodec je stále na cestě. Má-li toto být metafora celého opusu, pak hovoří především o "pochopení" krajiny, sebe i druhých v ní. Je to sbírka momentek a výjevů, které už často zarostly travou, a chodec k nim musí sejít z cesty. V posledku je to kniha pozorovatele, který nám otevírá fascinující scenerie Jizerských hor i krásu lidských příběhů, života zvířat a též trav.
Waldvilla
Waldvilla je román s detektivními prvky, inspirovaný skutečnými událostmi. V centru příběhu stojí tajemná Lesní vila, která se stala němým svědkem přelomových dějinných okamžiků a v jejímž stínu došlo k několika zločinům. Lidské osudy propojené napříč desetiletími se skládají do mozaiky, v níž každý kamínek má své pevné místo a vytváří obraz postihující období od počátku 20. století po současnost. Vyprávění má svižné tempo, obsahuje živé dialogy a vyjadřuje naději, že skrz jakoukoliv temnotu prosvítají paprsky světla. Předobraz románové vily se nachází v Liberci, kde do dnešních dnů připomíná období rozkvětu města spjaté s textilními magnáty z rodiny Liebiegů.
Liberator 995 se nevrátil - 311. čs. bombardovací peruť RAF a příběh osmi letců osádky kapitána Otakara Žanty
V období 2. světové války zahynulo více než 500 československých příslušníků Královského letectva Velké Británie (RAF). Jedním z nich byl i kapitán Otakar Žanta, rodák z obce Stanový. Spolu se svojí osádkou bombardovacího letounu B-24 Liberator se v březnu 1944 nevrátil z operačního letu do oblasti Biskajského zálivu. Kniha mj. zachycuje cestu Otakara Žanty a jeho spolubojovníků do zahraničního odboje, historii i bojovou činnost 311. Československé perutě RAF, včetně pokusu o rekonstrukci osudového operačního letu Žantovy osádky 13. března 1944. Publikace je výrazem úcty k lidem, kteří bojovali za osvobození Československa od nacistické poroby.
Jak jsem se nestala úřednicí
V knížce "jak jsem se nestala úřednicí" najdete povídky, které vás zavedou nejen do zákulisí úřednického prostředí. Nečekejte nudu a šeď, naopak příběhy kořeněné sarkasmem, ironií, humorem a nadhledem, tedy vším, čeho se mi v prožívané realitě nedostávalo. kniha je ilustrována mou intuitivní kresbou.
Průběžná zpráva o stavu území
Postangažovaná poezie v podání Martina Trdly není jen nějakým označením či floskulí, ale přesným pojmenováním, zprávou o stavu území, kdy se snaží, a to velmi dovedně, básnicky uchopit podivnost, kterou žijeme, kdy jsme, jak píše autor, korunními svědky 21. století. Je to ponorný popis našeho českého domácího štěstí, kterému tak někdy, a ochotně, programově a plakátově říkáme život. Básník mnohdy provádí důsledné básnické rešerše událostí, jindy hledá neotřelý příměr, jak to všechno pojmenovat, a někdy je to jen pouhý škleb a údiv, že je cosi ještě možno, že už možná nezbývá nic jiného.
Jeho texty musíme číst jako velkou ironii, ale často dosti hořkou, a někdy zas velmi úsměvnou. Je to ale ponejvíce hořký úsměv, kdy nakonec seznáme, že i ta největší ironie se už vlastně stala nebo ji právě zažíváme. Ale dost možná že je život jen další nepovedený marketinkový produkt, nebo zakázka, co bohužel nevyšla či nedorazila? Kdoví. Sbírka básní vznikala po dobu několika let v Liberci, kde autor již několik let žije. Liberec byl předobrazem města, ve kterém se lyrický subjekt básní střetává s realitou.
Básnici nejsou mimozemšťáné: Almanach 1. libereckého festivalu poezie
Kniha přináší práce devatenácti účastníků historicky prvního bienále přehlídky poezie, jež se konala v září 2019. Sborník chce tak jako samotný festival zlomit určitý předsudek, a snad i odpor vůči poezii, a přesvědčit diváky, že tento literární obor je běžnou součástí každodennosti. Poezie totiž nemá přesnou definici, nezná škatulky, jako je nikdy nebude znát život nikoho z nás. Každý z oddílů almanachu, věnovaných jednotlivým autorům, uvádí reprodukce originální linorytové grafiky s podobiznou autora textů v realitě jeho běžného života. Tady je však básník vyvedený jako mimozemšťan, v duchu toho, jak poety vnímají někteří z nás, mající je za bytosti z jiné planety. Z obálky publikace, která je kombinací koláže a linorytu, zhlíží maskot festivalu – ufon. Autorkou ilustrací a návrhu grafické podoby knihy je Olga Veselá, almanach edičně připravil Martin Trdla. Jedinečnost publikace podtrhuje její formát a také použití papíru ve vintage stylu.
Po stopách hospůdek na Lomnicku
Kniha Po stopách hospůdek na Lomnicku přináší rozsáhlý přehled hostinců na území města Lomnice nad Popelkou, obce Nové Vsi nad Popelkou a obce Stružince vznikajících od roku 1989. Historie hostinců byla zmapována převážně na základě zachovalých archivních pramenů. Autorce se podařilo objevit již zapomenuté hostince, dohledat zajímavosti ze života hostinských, ale i přiblížit každodenní život místních obyvatel. Neodmyslitelnou součástí tohoto příběhu jsou dobové pohlednice, které byly pořizovány k propagaci daného hostince a často zachytily i jejich majitele stojící před hostince. Příběhy několika hostinců byly na základě vydané knihy zachyceny i v dokumentárním filmu Radka Kysely Po stopách hospůdek na Lomnicku.
Molly, ty jsi éro!
Hravé vyprávění jezevčice Moly nás zavádí do světa, v němž je život zábava a radost, kde každé dobrodružství končí zaslouženým odpočinkem, aby se ráno mohlo pokračovat v dalších lumpárnách. Tento občasný deníček velmi šťastného pejska je plný laskavého humoru a skutečných příhod, které potěší každého svou prostou opravdovostí. Na svět se v něm nahlíží psíma očima, které jsou upřímné, veselé a pravdivé. V těch jednoduchých příbězích je podstatně více, než by se na první pohled mohlo zdát.
Stará vlast Rokytnice v Krkonoších
Každé město má svou historii, i to naše. Latinské přísloví praví, že historie je učitelkou života. A poznat historii místa, ve kterém žijeme a které máme rádi, nás může jen obohatit. Proto se město Rokytnice nad Jizerou ujalo vydání českého překladu německé monografie o našem krkonošském městě a širším okolí. V květnu loňského roku vyšla dlouho očekávaná kniha Stará vlast Rokytnice v Krkonoších. Originál knihy byl vydán již v roce 1991 německým krajanským spolkem Hohenelbe / Riesengebirge e. V. pod názvem Die alte Heimat Rochlitz im Riesengebirge. Autorem knihy je Prof. Dr. Hans Pichler, jenž velmi důkladně a detailně sbíral podklady a historická fakta v semilském okresním archivu i ve farních kronikách v celém kraji. Studoval zdejší krajinu, místní názvosloví mnohých míst a zaznamenával vzpomínky pamětníků. Kniha Stará vlast Rokytnice v Krkonoších tak obsahuje podrobnou historii města a širšího okolí i popis života zdejších obyvatel od doby prvního osídlení až do poválečných let. V této vzpomínkové a místopisné knize nechybí bohatý obrazový a dokumentační materiál, cenné fotografie a samostatná kapitola je věnována zdejšímu nevšednímu nářečí. Kniha navíc obsahuje i čtyři samostatně mapové listy. Česká verze je pak doplněna o předmluvu nakladatele a komentář historika Krkonošského muzea. Po získání licenčních práv a podpory autora jsme usilovně pracovali na možnosti předložit ji konečně i českým čtenářům. Vybrali jsme skvělou překladatelku a nadšeně jsme se zapojili do pátrání po českých ekvivalentech místního pojmenování, a nakonec se podařilo přeložit i náročnou kapitolu místního dialektu. Na svůj překlad do češtiny čekala kniha dlouhých 30 let. Válečné rány zahladil čas a Stará vlast Rokytnice v Krkonoších se stala velmi vyhledávanou knihou, která snad splnila svůj účel – dostala se do domácích knihoven mnohých lidí, kteří se v našem kraji narodili anebo k němu mají blízký vztah. A bude tak životem provázet i další a další generace. O velkém zájmu svědčí i nutný dotisk knihy, kterým jsme chtěli zaručit, aby se publikace dostala všem, kteří o ni projeví zájem.
To nejlepší ke čtení
Nemýlí se čtenář, který čte knížky zpod Ještěda, od Egona Wienera. Už autorova sudetská čeština, řeč, co tu žili odpradávna i těch, co sem zavál osud dosídlenců! Knížka autora kraje Záhvozdí, na sever ke straně půlnoční, je plná optimismu, víry v dobro, v člověka. Autor má život rád a dovede o něm poutavě povídat. V pořadí šestnáctá kniha autora, který je zrovna tak Čech, Žid jako Němec, se Vám bude líbit. Zvolte si znovu a nebudete litovat. Smích, pláč, pohlazení, škádlení, bosou nohou do hnízda jedovatých zmijí. To je knížka, kterou je dobré číst. Ne marně vychází s názvem "To nejlepší ke čtení". Nebudete zklamáni textem a to nikdo nemluví o obrázcích, které jsou povětšinou, a jak jinak - secesní. Jde o přehršel pohlednic z přelomu toho posledního století. Není čeho litovat, snad jen, že kniha nepřišla dřív. Bude se vám číst dobře, o tom nepochybujte. Stačí se jen začíst, nudit se nebude nikdo z vás. Snad jen ten, co číst neumí...
Na skautské stezce. Sto let se semilskou Vartou
Kniha zachycuje stoleté působení junáckých oddílů v Semilech a jejich blízkém okolí. Přestože bylo třikrát násilně přerváno totalitními režimy, vždy se je podařilo znovu obnovit v rozsahu, který překonal předchozí dobu. Posledních třicet let je vykresleno podrobněji, protože je již dostatek písemných pramenů i pamětníků. Ale i předchozí období se podařilo díky nečekaným objevům s velkou přesvědčivostí osvětlit, a to již počínaje rokem 1919, kdy učitel Ladislav Flekna založil v Semilech první chlapecký oddíl. Autoři nezamlčují, že dosud existují bílá místa, a doufají, že kniha bude podnětem k jejich zaplnění. Velké množství černobílých i barevných fotografií připomene krásné chvíle strávené v družinách a oddílech, na dobrodružných výpravách a romantických táborech, stejně jako třicet stran veselých i vážných vzpomínek dnes již dospělých členů. Tak jako se liší pojetí skautingu českého a zahraničního, liší se i skautská praxe v jednotlivých oddílech a střediscích. Pro čtenáře bude zajímavé zjistit, že nejen Jestřábova pražská Dvojka, ale i semilská Varta má originálního ducha a své tradice.
Mariánské poutní místo v Horní Polici: V souvislostech víry a ducha
Kniha se zabývá významným mariánským poutním místem v Horní Polici, jeho dějinami, architekturou A výtvarnými díly. Zachycuje osudy těch, kteří tu žili a působili. Poutní místo vzniklo záhy poté, co byla V roce 1523 na břehu řeky Ploučnice nalezena socha Panny Marie. Největšího rozkvětu dosáhlo v první polovině 18. století. Knihu doprovází bohatá obrazová příloha s fotografiemi, reprodukcemi výtvarných děl a ukázkami z dobových dokumentů a krásné literatury. Vůbec poprvé reprodukuje všechny dostupné portréty hlavní patronky poutního místa – Anny Marie Františky Toskánské.
Tichými stezkami z Jizerských hor k Ralsku po stopách Rudolfa Kauschky
Kniha známého jabloneckého fotografa S. Weisse je věnována Jizerskohorskému horolezci, sportovci a básníkovi R. Kauschkovi a je také autorovým vyznáním celoživotní lásky k pohořím našeho kraje. Zároveň autor vyjadřuje svůj vztah ke Kauschkovi, ačkoliv se s ním nikdy osobně nesetkal.
Medvídek Nebojsa - "Co nevíš Nebojsa ti poradí"
Naučnou knihu pro rodiče dětí od narození do tří let věku, připravili sociální a odborní pracovníci o.s. D.R.A.K. z.s., kteří pracují v terénu s rodinami v rámci sociální služby SAS pro rodiny s dětmi. Kniha je primárně určena pro rodiny dětí, které jsou ohroženy sociálním vyloučením, nebo dětí, chudoba, ztráta zaměstnání v rodinách, osoby bez přístřeší, osoby se speciálními vzdělávacími potřebami. Knihu pro jejich rodiče napsal D.R.A.K v jednouchém českém, německém, anglickém a romském jazyce. Ilustrace knihy byla uvážena ke každé straně obsahu knihy je nakreslen obrázek – ilustrace, který ukazuje činnost medvídka Nebojsi v daném věku dítěte. Ke knize dostávají rodiny ohrožené sociálním vyloučení textilního medvídka Nebojsu, kterého vyrábějí osoby se zdravotním postižením v chráněné dílně o.s. D.R.A.K. z.s.
Malá máma 2
Malá máma přináší další dávku trefných postřehů ze života s malým dítětem. Kolik času uteče mezi druhými a pátými narozeninami? Co vlastně znamená klidový režim? Jak se doma vypořádat s bincem? Odpovědi nejen na tyto otázky najdete v pokračování komiksových minipříběhů. Upozornění: Ještě více UÉÉÉ, než jste čekali!
Běžet život se psy HUSKY
Jako autorce se mi píše o vlastní knize těžko. Vypůjčila jsem si proto jednu z glos jedné ze čtenářek uveřejňenou na stránkách ČBDB"
První kniha tohoto roku nasadila hoooodně vysokou laťku.
Severní Skandinávie, Jizerky, husky, zajímavé osobnosti kolem psů, nějaká ta životní moudra z vlastních zkušeností a velmi blízký pohled na svět - tohle je jasná srdcovka. Na jednu stranu mi bylo líto, že textu je méně a čtení letí a nejde zastavit jako psí spřežení na prvních 20 km, na stranu druhou je všechno podstatné v knize zahrnuto a asi by další kapitoly byly nadstavování.
Obsah je samozřejmě to nejdůležitější, ale musím uznat, že styl psaní nezaostává - úderný a zajímavý. O fotografiích ani nemluvě (i ty méně kvalitní mají silnou výpověď) a kompozice, kdy knihu otevírají i uzavírají Odinovi vyslanci, je bez chybičky.
Cestu Jany Henychové již chvíli sleduji - jako mnozí, kteří se o tuto tématiku zajímají, a vždy na mě působila jako tvrdý člověk. Mýlila jsem se, silná ano, ale ne tvrdá. Bez jakékoliv idealizace či zbožnění má její osoba, sny i smečka můj velký obdiv především pro směr, kterým se ubírají (a tentokrát tím nemyslím jen "na sever").
Liberec a okolí z nebe
Připoutejte se, prosím, a vydejte se s námi na vzdušnou plavbu. Prolétnete se nad krajinou, kde lesy jsou tak hluboké, že jimi můžete bloudit hodiny a nepotkáte ani živáčka, a městečka a vesničky tak přitažlivé, jako nikde jinde. Ano, přesně taková je krajina, od nepaměti střežená bájným Ještědem. Přesně takový je Liberec a okolí. Všechny jeho krásy si navíc budete moci vychutnat v knize leteckých fotografií Liberec a okolí z nebe.
Jednou nohou přes kanál
Životní příběh Markéty Pechové, první handicapované plavkyně na světě, která překonala kanál LaManche. Narodila se v Českých Budějovicích. Ve dvanácti letech přišla kvůli závažné nemoci o část nohy včetně kolena. Přes další zdravotní i životní komplikace se nevzdala. Rozhodla se sportovat. Díky pravidelným tréninkům úspěšně závodila s handicapovanými atlety. V devatenácti letech se začala věnovat plavání, ve třiceti si předsevzala, že za deset let přeplave kanál La Manche. Po přestěhování do Liberce začala intenzivně trénovat a otužovat se. Ve čtyřiceti letech si splnila svůj sen a vydala se na přeplavbu. Nebylo to lehké, ale díky týmu, který ji celou dobu podporoval, všechny nástrahy překonala. Jak to celé probíhalo, kdo jí fandil, jaká byla voda, ale i to, jaké měla Markéta dětství, jací byli její rodiče, jak prožívala své lásky, studia či zaměstnání, to vše Markéta velmi poutavě líčí v této autobiografické knize.
Zašlá chuť morušek - Cestovní zpráva čarodějova učně
Nové vydání dvou nedostupných textů autora Karpatských her a Knihy o Jizerských horách. Zašlá chuť morušek je barvitou vzpomínkou na mládí stráveném v divokém kraji Krkonoš. Odráží autorův niterný vztah k těmto horám, na které vzpomíná tak, jak je poznal v dobách svého mládí jako mimořádně půvabný kout, plný vznešenosti, pohody a harmonie. Cestovní zpráva čarodějova učně - autorova prvotina - je pak záznamem putování po východním a jižním Slovensku s Marcelem Safírem. Jemu je věnován i poslední text knihy: Marcel Safír - člověk odsouzený k životu.
Hledání rovnováhy Design československého lisovaného skla 1948-1989
Československému lisovanému sklu z let 1945-1989 je dopřávána stále větší pozornost nejen historiků a kurátorů skla. Stalo se zajímavým tématem pro teoretiky a historiky průmyslového designu a užitého umění, inspirací pro současné designéry a v neposlední řadě stále vyhledávanějším sběratelským artiklem.
Jizerské hory známé i neznámé
Jizerské hory jsou rájem vnímavých tuláků i okouzlených výletníků, kteří přicházejí v každou roční dobu – v čase nastupujícího léta za rozkvetlými upolíny na Jizerku, na podzim za nádherou zlatě zbarveného listí bukových lesů a v zimě na běžkách do nekonečných bílých stop. Není náhoda, že právě tady se koná slavná Jizerská padesátka. „Jizerky“ jsou také oblastí, která se pyšní největší kumulací rozhleden a upravených vyhlídek, a najdeme zde i velké množství nejrůznějších památníčků a pomníčků. Některé na nás čekají hned u cesty, jiné se skrývají v hlubokém hvozdu či skalním labyrintu a v každém z nich je uložen lidských osud. Pojďme tedy společně hledat místa známá i neznámá, nebojme se jít po málo vyšlapaných pěšinách. Jizerské hory jsou pohostinné stejně jako lidé, kteří zde žijí.
Žitava - tajuplná, romantická a podmanivá
Kniha o saském městě Žitava, které leží nedaleko našich hranic – na trojmezí Německa, Česka a Polska. Kniha pojednává o historii města, poutavě popisuje památky a zajímavosti města. Tato kniha vznikala prakticky od roku 1991, kdy Marek Řeháček překročil poprvé pěšky hranice v Hartavě a nechal se fascinovat příběhem Žitavy – starobylého města na Nise. Od konce 90. let 20. století sem pak pravidelně docházel, někdy i s kreslířem Petrem Poldou, který knihu ilustroval; zajímavostí je též otištění dvou obrazů jejich společné kamarádky a žitavské malířky Gabriele Watterott.
Nejedná se o žádnou historickou monografii pouze pro odborníky: toto vlastivědné vyprávění je určeno především všem, kdo mají rádi nejen dějiny, ale především krásu míst a procházky po památkách. Text je orientován hlavně na zajímavosti, které si může každý poutník sám a bez průvodce ve městě prohlédnout. V knize tak čtenáři najdou vedle velkolepého příběhu postního plátna či ságy o zrodu, zničení a obnově Svatojánského kostela, také historky ze žitavských hospod, popisy hradeb, parků, kašen, smírčích křížů, pískovcových portálů, ale i dodávek značky Robur či uhelného dolu Zdařbůh, který město svého času málem pohltil. Akcentovány jsou historické a často velmi pestré vazby některých míst na české dějiny; ne nadarmo se žitavskou historií kdysi zabývali autoři se jmény Pescheck a Moráwek. A zlatým hřebem je – žitavská cibule a Žitavská chata v Alpách! Každý, kdo chce objevovat často skryté krásy tohoto malebného historického města, ležícího na Nise doslova na dohled od Čech, by si neměl zapomenout pořídit knihu ŽITAVA tajuplná, romantická a podmanivá.
Cizinec
Cizinec je název knížky pro malé děti a jejich rodiče i název lekce pro malé školáky. Knížku vydalo Dramacentrum Bezejména a s nadšením můžeme oznámit, že je vytištěná a k mání! Příběh zvířátek, vyděšených z tajemného cizince, kterého spatřil "starý, skoro slepý vlk", je příběhem o lidské hlouposti, s níž někdy věříme "elitám" a bojíme se neznámého, příběhem vyvolané nenávisti, příběhem strachu ze ztráty autority, ale také příběhem laskavosti a ochoty pomáhat. Knížka i lekce pro pedagogy vznikla díky podpoře Libereckého kraje a Statutárního města Liberec (projekt On). Lekce je na webu Dramacentra Bezejména volně ke stažení.
Rampa v uranových dolech
Protagonistou knihy je programátor Rampa, který v době normalizace nastupuje do svého prvního zaměstnání. Okolnosti způsobí, že se na poslední chvíli rozhodne nejít učit na vysokou školu, ale stává se zaměstnancem výpočetního střediska uranových dolů. V důsledku toho prožívá spolu se svým kamarádem Lumírem řadu poutavých příhod, nejen v práci, třeba při zavádění počítače v podniku, ale také mimo ni, hlavně v místním horolezeckém oddílu nebo při úpravách domu po Rampově dědečkovi, moudrém ruském legionáři. Oba kamarádi, kteří se snaží v plné míře uplatnit ve své profesi, žijí zároveň i osobní životy, a v průběhu vyprávění se stihnou oženit, což ovšem také neproběhne podle zavedených zvyklostí. Ačkoliv jsou jejich zážitky převážně humorné, autor nijak nezastírá záměr podat jejich prostřednictvím také svědectví o době, kdy se odehrávají. Díky svému širokému záběru by knížka mohla oslovit čtenáře napříč generacemi.
Pech
Nový start kariéry, nekonvenční morálka a mikrosvěty skrývající vraždu Poručík Pech je dočasně povolán z Prahy do Liberce, kde žije jeho rodina. Nový případ ho zavede mezi členy místní romské komunity a neonacistické buňky. Zdánlivě banální případ záhy nabere nečekaný směr a vyšetřování se přesune k slavné trati tramvaje č. 11 spojující Liberec s Jabloncem. Těla dívek nalezená právě tam nastolují řadu nových otázek: Mohou tyto záhadné vraždy souviset s xenofobním podhoubím, které o sobě na Liberecku dává vědět pořád víc? Jak moc je do případu zapletený Pechův bratr? Co dělat, když vyšetřovatel — na rozdíl od čtenáře — potenciálním zločincům do hlavy nevidí? A kam až lze zajít, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost, a přitom nebyli ohroženi jeho blízcí? Bude to právě Pechova komplikovaná povaha a svérázná morálka, co nakonec přinese řešení tam, kde se zákon a spravedlnost vydávají po odlišných kolejích? Právě zde, u trati tramvaje č. 11, pro Pecha nečekaně začíná nový start kariéry, kterou budou i v dalších příbězích provázet právě xenofobie, rasismus, netolerance nebo řádění fotbalových chuligánů.
Putování Zlatou stezkou Českého ráje
Kniha Putování Zlatou stezkou Českého ráje je výsledkem několikaletého putování spisovatele Marka Řeháčka a fotografa Jana Pikouse po trase současné Zlaté stezky i po zaniklých úsecích této fenomenální cesty vyznačené KČT roku 1937.
Boleslavský hrad, židovské hřbitovy, Putna, Zvířetice, Klokočka, Klášter Hradiště, Švermova hrobka, Valečov, třešňové sady, Nebákov, Kost, Prachovské skály, Trosky, Hrubá Skála, Kopicův statek, Valdštejn, Hlavatice, Turnov, Dlaskův statek, Frýdštejn, Kalich, Kozákov, Riegrova stezka, Tábor, Kumburk, Bradlec, Železnice, Valdice, Milohlídka, Valdická brána a náměstí v Jičíně. Tolik krásných míst je zde popsáno, včetně často neznámých detailů. Autoři si ale všímají nejen přírodních krás, památek a zajímavostí, ale i hlubšího významu této pouti pro pojem češství, a to jak v jeho vřelé a naivní podobě v 19. století, tak i jeho v dnešním, poněkud bezradném, pojetí.
Publikace vytváří trilogii s předchozími publikacemi stejných autorů – Příběhy rozhledem Českého ráje (2018) a Příběhy skalních vyhlídek Českého ráje (2019). Vznikla také na stejném konceptu: popisování cest a míst v krajině je prováděno spíše reportážní formou, hojně jsou citováni především předváleční autoři, kteří se Českému ráji věnovali. Text je, coby do jisté míry osobní zpověď spisovatele poutníka, prokládán zážitky, pocity a úvahami. Nezapomíná se ani na pověsti, lidové umění i třeba výtvarníky, kteří s Českým rájem spojili svoji tvorbu. Jedná se tedy o jakýsi svérázný průvodce či cestopis, který svým členěním na sedm částí (Mladoboleslavsko, Mnichovohradišťsko, Prachovské skály, Turnovsko, Maloskalsko, Riegrův kraj, Jičínsko) navazuje na nejstaršího průvodce po Zlaté stezce vydaného KČST v roce 1937.
Autor textu čerpal vědomosti z řady pramenů, včetně dobových průvodců, historických novin a časopisů i půvabných textů od Václava Durycha, Zdenko Josefa Pryla, Josefa Pekaře, Josefa Vítězslava Šimáka, Josefa Kafky a dalších. Četné údaje z historie, archeologie či etnografie a dalších oborů jsou přejaty vesměs ze sekundárních pramenů a v textu jsou využity pouze pro dokreslení celkového dojmu z putování. Mnoho informací je publikováno pro současné čtenáře úplně poprvé a čtení tak může činit zajímavým i pro opravdové znalce Českého ráje. Kniha Putování Zlatou stezkou Českého ráje je tak určena nejen milovníkům malebné krajiny Českého ráje, ale je napsána i pro citlivé poutníky z celé republiky toužící najít na této české národní trase mezi Mladou Boleslaví, Turnovem a Jičínem stopy svojí vlastní identity.