V krajské soutěži Kniha roku bodovaly továrny, plastiky, ale i muzeum a medvídek

23.05.2024

Z obou břehů/Z obu brzegów, Z ohně a písku, Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století, Vratislav Karel Novák: To je vše, Příběh podještědské obce II, O medvídkovi, co neuměl plavat, ale naučil se číst, Svěží dům s věží.

Tyto publikace získaly ocenění v letošním, sedmém ročníku soutěže Kniha roku Libereckého kraje. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo ve středu 22. května od 15 hodin v Krajské vědecké knihovně v Liberci.

„Letos jsme se při hodnocení knih shodli, že v jednotlivých kategoriích přibylo velmi kvalitně připravených titulů. Nejen z hlediska obsahu, ale také grafického a polygrafického zpracování,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

V letošním roce se soutěžilo v pěti základních skupinách. V kategorii Beletrie a poezie si cenu převzal Martin Trdla, který do soutěže přihlásil knihu Z obou břehů/Z obu brzegów.

V kategorii Literatura pro děti a mládež, učebnice se vítězem stala kniha Z ohně a písku, kterou do soutěže přihlásilo vydavatelství Albatros Media.  Mezi odbornou a populárně naučnou literaturou vyhrála kniha Kartounky v České Lípě v 18. až 20. století. Nejlepší uměleckou monografií a výtvarnou publikací je publikace Vratislav Karel Novák: To je vše. V kategorii Kniha o obci se vítězem stal Příběh podještědské obce II.

V kategorii čtenářské volby se až do konce nevědělo, která kniha vyhraje. Nakonec se s 108 hlasy vítězem stala kniha O medvídkovi, co neuměl plavat, ale naučil se číst. Zvláštní cenu Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury letos získala novinářka, spoluautorka práce z oblasti regionální historie Jablonce nad Nisou a Jizerských hor Petra Laurin.

V letošním roce porota udělila ještě Zvláštní cenu, kterou obdržela kniha Svěží dům s věží. Severočeské muzeum očima studentů Sutnarky.

Vítězové v kategoriích Beletrie a poezie, Odborná a populárně naučná literatura, Literatura pro děti a mládež, učebnice, Umělecká monografie a výtvarná publikace, Kniha o obci a Osobnost získali odměnu deset tisíc korun a cenu, kterou speciálně pro tuto soutěž vyrobila Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská v Kamenickém Šenově.

Výherce kategorie Cena čtenářů získal výrobek šenovské umělecké průmyslovky. V letošním roce bylo oceněno i pět hlasujících, kteří podpořili své knihy v Ceně čtenářů, a to dárky od Libereckého kraje a Krajské vědecké knihovny v Liberci.