Aktuality

Nejlepší knihy roku jsou k vidění v Krajské vědecké knihovně

03.02.2023

Sbírku všech knih nominovaných a oceněných ve všech ročnících soutěže o knihu roku se rozhodl v Krajské vědecké knihovně v Liberci zpřístupnit vyhlašovatel soutěže – Liberecký kraj. Na webových stránkách knihovny www.kvkli.cz je již nyní v sekci Regionální historie a literatura vytvořena samostatná stránka věnovaná soutěži Kniha roku Libereckého kraje. Zde čtenáři naleznou seznam všech titulů, které se soutěže zúčastnily, rozdělený do jednotlivých kategorií.     

Již od roku 2018 vyhlašuje Liberecký kraj soutěž Kniha roku Libereckého kraje, v níž oceňuje ty nejlepší publikace se vztahem k našemu kraji, které byly vydané v předcházejícím roce. V současné chvíli vyhlásil Liberecký kraj již šestý ročník této knižní soutěže. Za všechny uplynulé ročníky se do soutěže přihlásilo 149 knih, které se svým obsahem a významem týkají Libereckého kraje, jeho občanů, historie, uměleckých děl či tradic. Hlavním cílem soutěže je podpora autorů a nakladatelů k vydávání a šíření regionální literatury a její propagace.

V soutěži Kniha roku Libereckého kraje jsou publikace hodnoceny v šesti kategoriích: beletrie a poezie, odborná a populárně naučná literatura, literatura pro děti a mládež, učebnice, umělecká, resp. výtvarná monografie a kniha o obci. Udělována je též Zvláštní Cena Libereckého kraje za mimořádný přínos v oblasti literatury. Čtenářská veřejnost má možnost účastnit se hlasování o zvláštní Cenu čtenářů, která probíhá na sociálních sítích.

Za všechny uplynulé ročníky soutěže se tímto způsobem vytvořil úctyhodný soubor hodnotné literatury, který se bude dále rozrůstat a svým rozsahem již nyní dalece přesahuje velikost běžné příruční knihovny. Liberecká Krajská vědecká knihovna, která je tradičním partnerem soutěže při jejím vyhodnocování a slavnostním vyhlášení výsledků, proto přijala nabídku Libereckého kraje a převzala do svého fondu kompletní soubor všech doposud nominovaných a oceněných publikací.

„Každý rok předáme několik desítek knih ze soutěže Krajské vědecké knihovně. Nakladatelé mají sice povinnost poskytnout výtisk vydané knihy příslušné knihovně, ale myslím, že propagace regionálních titulů je důležitá a pro čtenáře a milovníky regionální literatury bude zajímavé udělat si představu o tom, co všechno o našem kraji vychází,“ řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Knihy se staly součástí fondu knihovny a jako takové jsou běžným způsobem dohledatelné v katalogu knihovny a je možné si je vypůjčit, tak jak jsou čtenáři zvyklí. Publikace, jsou navíc označeny nálepkou s textem „Kniha nominovaná do soutěže Kniha roku Libereckého kraje“. V prostorách Studijní knihovny je dále umístěna výstavka, která postupně představí všechny nominované a oceněné knihy v jednotlivých ročnících.

Jedním z důležitých úkolů krajské knihovny je uchovávat, zpřístupňovat a popularizovat knihy vydané na území kraje. O to se intenzivně snažíme a regionální literaturu aktivně nabízíme našim čtenářům a návštěvníkům. Zapojení do soutěže Kniha roku Libereckého kraje a zpřístupnění nominovaných a oceněných knih považujeme za logické vyústění spolupráce v rámci této soutěže,“ vysvětlilaředitelka knihovny, PhDr. Dana Petrýdesová.

Login
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace